بهترین استند آپ کمدین های ایرانی

استندآپ کمدین برای انتقال مفاهیم و مضامین به مخاطب‌ها، به اجرای نمایشی می‌پردازد که در آن نقش خودش را بازی می‌کند و مخاطب هم از این مسئله آگاه است. نمایشی با اجرای سریع و محتوایی که معمولا از مشکلات و مسائل اجتماعی سرچشمه می‌گیرد و نهایتا باعث خنداندن مخاطب می‌شود؛ همان کاری که کمدی و کمدین انجام می‌دهند.

در این مقاله بهترین استند آپ کمدین های ایرانی را معرفی کرده ایم. اگر شما هم استعداد ویژه ای در استندآپ کمدی دارید، از طریق اپلیکیشن پولخند آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای دانلود مستقیم اپلیکیشن پولخند اینجا را لمس کنید

بهترین استند آپ کمدین های ایرانی

استندآپ کمدی در ایران سابقه نسبتا کمی دارد. تئاترهایی با محتوای کمدی و طنز از سال‌ها پیش مورد توجه مردم قرار گرفتند. از نمایش‌های تلخک‌ها در دوره قاجار گرفته تا تئاترهای معاصر و نمایش‌هایی با بازی قدرت الله ایزدی، معروف به رشید و یا تئاترهایی مثل «دروغ چرا؟» و «قهوه‌خانه زری خانم» ساخته بهزاد محمدی، سال‌ها باعث خنده مخاطبین شدند. اما نمایشی که مطابق تعریف جهانی استندآپ کمدی باشد، طی چند سال اخیر و از طریق برنامه تلویزیونی خندوانه ساخته رامبد جوان جایش را در سبد فرهنگی و تفریحی ایرانی‌ها پیدا کرده است.

همچنین از منوچهر نوذری و علی تابش به عنوان قدیمی‌ترین کمدین‌هایی که اجراهایی نزدیک به استندآپ کمدی داشتند نام برده می‌شود. در ادامه این بخش موفق ترین استنداپ کمدین های ایرانی که با اجراهایشان بارها و بارها لبخند بر لب ایرانیان نشانده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم. شما اجرای کدامیک از بهترین شومن های ایرانی این لیست را تماشا کرده‌اید؟

1. حمید ماهی صفت ؛ جزء بهترین ها

بهترین کمدین های ایران

حمید ماهی صفت را پدر استندآپ کمدی ایران می‌دانند. او که متولد سال 1338 است، در جوانی و قبل از انقلاب کار خودش را در تقلید صدا و لطیفه‌گویی آغاز کرد. اما فعالیت رسمی او مجددا از سال 1376 و در قالب ویدیوهایی که عمدتا مربوط به اجرای او در برنامه‌های سازمانی بود، شکل گرفت. در دوره‌ای که خبری از فضای مجازی و اینترنت پرسرعت و همگانی نبود،‌ نام حمید ماهی صفت به عنوان مستر‌بین ایران روی زبان‌ها افتاد. استندآپ کمدی‌های او معمولا شامل گفتن جوک و لطیفه، تقلید صدا و خواندن می‌شوند.‌

انتخاب او به عنوان نفر اول این فهرست هم به واسطه قدمت و هم به خاطر باز کردن مسیری است که در شوخی با سیاست، قومیت‌ها، نوع مناسب جوکر بودن (کسی که لطیفه و جوک تعریف می‌کند) و نهایتا شروع کاری است که خودش و همکارانش آن را ادامه دادند.

2. حسن ریوندی ؛ از بهترین شومن های ایرانی

بهترین استند آپ کمدی خندوانه

حسن ریوندی استندآپ کمدین، شومن و مجری ایرانی و متولد سال 1355 است.‌ ریوندی نیز در نوجوانی متوجه استعداد خود در کار طنز و تقلید صدا شد و در ادامه راه و در جوانی، به صورت حرفه‌ای به کار صداسازی پرداخت؛ آنقدر جدی که سلفژ را نزد خواننده معروف، استاد محمد نوری فراگرفت. استندآپ کمدی‌های ریوندی معمولا شامل تقلید صدا و شوخی با مسائل مختلف اجتماعی می‌شوند و البته طبق گفته خودش، بسیاری از آن‌ها فی‌البداهه هستند. او اولین کنسرت خنده ایران را در سال 1392 و در برج میلاد تهران اجرا کرد. برنامه‌ای که فقط شامل استندآپ کمدی بود و سبک و سیاق برنامه‌های جهانی مرتبط را داشت.‌

3. مهران مدیری ؛ از معروف ترین کمدین های ایران

بهترین کمدین های ایرانی در اینستاگرام

مهران مدیری به عنوان کارگردان و‌ بازیگری موفق سال‌هاست بخش اعظمی از محتوای طنز تلویزیون و سینمای ایران را تولید می‌کند. اما طی سال‌های اخیر و در برنامه دورهمی، شاهد اجراهای استندآپ کمدی او که با استقبال و خنده مخاطبان همراهند بوده‌ایم.

استندآپ کمدی‌های مهران مدیری، در ترکیب با شومن (Showman) بودن او اجرا می‌شوند؛ تلفیقی از جوک‌ها، داستان‌گویی و کنایه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی. صرف نظر از این که گاهی گفته‌های او تکراری هستند و قبلا هم شنیده یا خوانده شده‌اند، باز هم اجرای مدیری و توانایی او در بیان، باعث استقبال عموم از این استندآپ‌های کوتاه شده است.

4. حامد آهنگی ؛ از بهترین شومن های ایرانی

کمدین های ایرانی خارج از کشور

حامد آهنگی مجری و استندآپ کمدین است. او از افرادی است که تا حد زیادی با حضور و اجرا در برنامه خندوانه به شهرت رسید، اما این که بخواهیم موفقیت او را صرفا منوط به حضور او در این برنامه بدانیم، کم‌لطفی است.

آهنگی فعالیتش را از سال 1380 شروع کرده و در جنگ‌های شبانه و برنامه‌های سازمانی به اجرای نمایش‌های کمدی در قالب استندآپ پرداخت. در سال 1395 در خندوانه اجرا داشت و همین باعث آشنایی بیشتر مردم با او شد.‌ جنگ شب‌های کوروش که با حضور او و در پردیس سینمایی کوروش تهران صورت گرفت، با استقبال فراوان همراه بود.

5. امیر کربلایی زاده ؛ از بهترین استند آپ کمدین های ایرانی

کمدین های ایرانی امریکایی

امیر کربلایی زاده، خودش را اولین کسی می‌داند که به سبک غربی و در معنای مدرن به اجرای استندآپ کمدی پرداخته است. خود او در این باره می‌گوید:

استندآپ کمدی در دنیا و ایران زیر 100 سال است که اجرا می‌شود و بسیار جوان است. در ایران پیش پرده خوانی‌هایی که استاد انتظامی می‌دادند به استندآپ نزدیک بوده است. استندآپ به معنی نقد یا به چالش کشیدن رفتارهای سیاسی، اجتماعی، جنسی و دینی است. به چالش کشیدن رفتارهای درست و غلط انسان با استفاده از ابزار طنز و کمدی است. استندآپ تماشاگر را علاوه بر خنداندن، به اندیشه به رفتارش و به آن چیزی که در دنیا و بین انسان و خدا هست وادار می کند.

کربلایی زاده اجرای استندآپ کمدی را از سال 91 و با اجرا در کافه‌ها شروع کرده است.

6. علی مشهدی ؛ از بهترین استند آپ کمدین های ایرانی

اسامی استندآپ کمدین های ایرانی

علیرضا مسعودی مشهدی که او را با نام علی مشهدی نیز می‌شناسیم، در شهریور سال 1351 به دنیا آمد. او علاوه بر استندآپ کمدی، در حوزه‌های کارگردانی، نویسندگی و بازیگری نیز فعالیت می‌کند. او با نویسندگی بخش‌هایی از برنامه ساعت خوش در سال 1374 پا به دنیای هنر گذاشت. در سال‌های بعد نیز نویسندگی چند سریال کمدی از جمله کوچه اقاقیا، سه در چهار و آقا و خانم سنگی را برعهده داشت.

اولین اجرای استندآپ کمدی علی مشهدی، از بهترین شومن های ایرانی، در برنامه خندوانه رامبد جوان در سال 1394 بود. او پیش از حضور در این برنامه با رامبد جوان دوست بود و همین رفاقت سبب شد که جوان به او پیشنهاد اجرای استندآپ کمدی در برنامه خندوانه را بدهد. اگر تا کنون اجراهای علیرضا مسعودی، از بهترین شومن های ایرانی، را تماشا کرده باشید، قطعا با خاطرات سربازی او آشنا هستید. این خاطرات از محبوب‌ترین و البته خنده‌دارترین بخش‌های اجراهای او هستند.

7. مهران غفوریان ؛ مقام اول بهترین استند آپ کمدی خندوانه

فهرست استندآپ کمدین‌های ایرانی

کمتر ایرانی‌ای را می‌توان پیدا کرد که نام مهران غفوریان را نشنیده باشد. غفوریان بازیگر، کمدین و کارگردان متولد 1353 است. او از سال 1373 پا به عرصه‌ی بازیگری گذاشت و در سال 1380 با بازی در مجموعه زیر آسمان شهر، به شهرت رسید. غفوریان سپس در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی متعددی حضور پیدا کرد و رفته‌رفته به یکی از بهترین کمدین‌های ایرانی تبدیل شد.

او در سال 1394 در مسابقه خنداننده برتر در برنامه خندوانه شرکت کرد و در کنار امیر مهدی ژوله، به‌عنوان موفق ترین استنداپ کمدین ایرانی برنامه خندوانه انتخاب شد. مهران غفوریان پس از این مسابقه در فصل‌های بعدی خندوانه نیز به اجرای استندآپ کمدی پرداخت. موضوعاتی که او در اجراهایش مطرح می‌کند نیز متفاوت هستند؛ از مسائل اجتماعی گرفته تا انواع دست دادن و ریزش مو. مهران غفوریان، از بهترین استند آپ کمدین های ایرانی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که فعالیتش به عنوان یک استندآپ کمدین روی بازیگری‌اش تأثیر مثبتی داشته است.

8. امیرمهدی ژوله ؛ مقام اول بهترین استند آپ کمدی خندوانه

معرفی معروف ترین استنداپ کمدین های ایران

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، در سال 1394 رامبد جوان در برنامه خندوانه مسابقه‌ای تحت عنوان خنداننده برتر راه انداخت. هنرمندان و کمدین‌های مطرحی همچون مهران غفوریان، امین حیایی، جواد رضویان و … در این مسابقه شرکت کردند. یکی از شرکت‌کنندگان این مسابقه که موفق شد به همراه مهران غفوریان جایگاه اول را کسب کند، امیر مهدی ژوله بود. ژوله متولد مرداد 1358 است و سال‌ها به‌عنوان نویسنده سریال‌های مهران مدیری و مهدی مظلومی فعالیت می‌کرد. اما شهرت ژوله با ورود او به دنیای استندآپ کمدی چندبرابر شد. او بعد از این اجراها، فعالیت بازیگری را نیز آغاز کرد.

اگر شما هم دنبال فرصتی برای نمایش استعداد خود هستید، پولخند با مسابقه خنداننده شو و تئاتر کمدی فرصت تازه ای برای شما فراهم کرده است. اپلیکیشن پولخند را نصب و از بخش مسابقه فیلم استندآپ خود را ارسال کنید. به برندگان این مسابقه جوایز نقدی اهدا می شود.برای دانلود مستقیم اپلیکیشن پولخند اینجا را لمس کنید

منابع: https://www.plaza.ir/

 

دیدگاهتان را بنویسید

logo-samandehi سازمان نظام صنفی رایانه ای